خاک بازی برای کودکان مفید است؟

ايجاد محيطي به کلي ضدعفوني شده و عاري از ميکرب براي کودکان مي‏تواند سبب تضعيف سيستم ايمني بدن آنان و مستعد شدنشان براي ابتلا به بيماري هاي مختلف شود.به گزارش نشريه نيوساينتيست، الگوي زندگي جديد و پيشرفت هايي که در حوزه پزشکي و تکنولوژي پديد آمده، هنجارهاي رفتاري جديدي را در جوامع به وجود آورده است. از جمله اين هنجارها نوعي گرايش افراطي به سوي ميکرب‏زدايي و ضدعفوني کردن محيط زيست است.

بازي يکي از ارکان مهم زندگي کودک است و کودکي که به هر طريقي از بازي کردن محروم شود، هرگز نمي تواند در زندگي آينده خود موفق و با اعتماد به نفس باشد. طبيعت بچه ها اين گونه است که چيزهاي زيادي را در محيط لمس کنند، چيزهايي را که ممکن است والدينشان آن ها را تنفرآور بدانند. اما بيماري هاي مسري از اين جهت نيز خيلي نگران کننده هستند و وقتي کودکان مسائل بهداشتي را رعايت نمي کنند، والدين حق دارند که نگران فرزندانشان شوند.اما آيا بازي در طبيعت مثلا خاک بازي براي کودکان مضر است؟ نظريه اي مي گويد که وقتي بچه ها بيشتر در معرض باکتري و ويروس باشند، احتمال اينکه بيشتر به آلرژي و آسم و ديگر بيماري ها در دوران بزرگسالي خود دچار شوند، زياد است. در واقع بچه هايي که خواهر يا برادر بزرگتر دارند که مراقب آن ها هستند، به نظر مي رسد که کمتر دچار آلرژي مي شوند. اما برخي ديگر هم معتقدند که وقتي بچه ها در معرض خاک و کثيفي قرار مي گيرند، سيستم ايمني آن ها با قرار گرفتن در معرض ميکروب ها تقويت مي شود، به طوري که بدن کودک مي تواند ياد بگيرد که خود را سازگار کرده و کنترل کند. به اين ترتيب مي توان گفت که خاک بازي بچه ها به جهاتي مفيد است و به جهاتي مضر مي باشد.

    مي توانيد به کودک خود ياد دهيد، زماني که با خاک بازي مي کند، هرگز دست خود را به سمت صورت و يا دهان خود نبرد.

    با اين توصيفات چه کنيم؟ آيا واقعا به کودکمان اجازه خاک بازي را ندهيم؟ در واقع اين بسته به نظر خودتان دارد.  مي توانيد به او ياد دهيد، زماني که با خاک بازي مي کند، هرگز دست خود را به سمت صورت و يا دهان خود نبرد. همچنين پس از اتمام بازي به سرعت دست خود را با آب و صابون بشويد و مکاني که در آن بازي مي کند بايد عاري از هر گونه اشياي تيز و برنده باشد.يادآور مي شويم که بازي يکي از ارکان مهم زندگي کودک است و کودکي که به هر طريقي از بازي کردن محروم شود، هرگز نمي تواند در زندگي آينده خود موفق و با اعتماد به نفس باشد.

    با اين تفاسير به والدين اکيداً توصيه مي کنيم که زماني را براي گردش کودکان در طبيعت و بازي با آنها اختصاص دهيد.

         جديدترين تحقيقات صورت گرفته نشان مي دهد گل و خاک به مانند سپري در برابر انگل ها و سموم عمل مي کند و ورود مقداري از آن به سيستم گوارشي کودک علاوه بر بالابردن مقاومت بدن در برابر بيماري‌ها مشکلي براي سيستم گوارشي ايجاد نمي کند.

        والدين نبايد کودکان را از بازي با خاک، گل، آب و ماسه منع کنند بخش از تاثير بازي‌ها کمک به رشد خلاقيت در کودکان است و در صورتي که والدين بتوانند محيطي را براي کودک فراهم کنند که خود از لوازمي که در اختيار دارد چيزي را خلق کند تاثير زيادي در ايجاد خلاقيت و نوآوري کودک خواهند داشت.

    نکته: استفاده از گل، خمير بازي و ماسه مواد اوليه‌اي هستند که مي‌تواند به پرورش خلاقيت در کودکان کمک کند. به راحتي مي‌توان شرايط اين نوع بازي‌ها را در داخل منزل براي کودکان.

    در سال هاي اخير انواع محصولات شيميايي براي ضد عفوني محيط خانه و محيط کار به بازار آمده است. شامپوها و صابون هاي ضدعفوني کننده و باکتري کش رواج کامل يافته‏اند.

    پرسشي که براي بسياري از شهروندان در شهرهاي مختلف مطرح است آن است که با وجود اين همه بيماري هاي گوناگون که به وسيله باکتري ها و ميکرب ها منتقل مي‏شود، آيا انجام اين گونه اقدامات پيشگيرانه شرط عقل نيست. و آيا راه ديگري براي مقابله با خطر ابتلا به بيماري ها وجود دارد.

    مطالعات دانشمندان در سال هاي اخير بيش از پيش اين نکته را آشکار ساخته است که وسواس و اصرار افراد بر عاري نگه داشتن محيط زيست‏شان از هر نوع باکتري و ميکرب، نتيجه‏اي معکوس به بار مي‏آورد و بر ميزان آسيب‏پذيري آنان در قبال انواع بيماري ها مي‏افزايد.

    يکي از بارزترين نمونه‏هاي اين امر را مي‏توان در کشورهاي اروپايي و ژاپن و استراليا مشاهده کرد که از حيث رعايت استانداردهاي بهداشتي و ضدعفوني کردن محيط در تراز بالايي قرار دارند. در اين کشورها بيماري آسم و انواع آلرژي هاي تازه رواج چشمگيري پيدا کرده است. اصرار بر ضد عفوني کردن بيش از حد محيط مي‏تواند توانايي دفاعي بدن در برابر بيماري هايي مانند ديابت و آرتروز را از بين ببرد.

    اگر نوزاد آدمي از همان ابتدا در محيطي عاري از هر نوع آلودگي قرار گيرد، درست در زماني که سيستم ايمني مي‏بايد از راه تجربه و سعي و خطا شکل بگيرد و تکامل پيدا کند، از کار باز مي‏ايستد. سيستم ايمني بدن نيز به همين ترتيب در غياب مخاطرات سازنده، از رشد باز مي‏ماند و از توانايي لازم براي مقابله با خطراتي که در محيط است، عاري مي‏گردد.

    در گزارش هفته‏نامه علمي نيوساينتيست آمده است: محققاني که مدافع نظريه تازه هستند اکنون در تلاش روشن ساختن اين نکته هستند که چه نوع محيط حاوي باکتري براي بدن مفيد است و از کدام نوع محيط ها و باکتري ها بايد پرهيز کرد. به اعتقاد برخي از اين محققان بعضي از باکتري هايي که در خاک و آب موجود است اما در بدن ما يافت نمي‏شود و براي بدن مفيدند، مي‏توانند سيستم ايمني را تقويت کنند. اما در محيط هايي جديد که ارتباط عامه با طبيعت قطع شده، کودکان با اين گونه باکتري ها تماس برقرار نمي‏کنند و در نتيجه سيستم ايمني بدنشان از توانايي لازم براي دفاع از خود برخوردار نمي‏شود.