خاک بازی برای کودکان مفید است؟

ايجاد محيطي به کلي ضدعفوني شده و عاري از ميکرب براي کودکان مي‏تواند سبب تضعيف سيستم ايمني بدن آنان و مستعد شدنشان براي ابتلا به بيماري هاي مختلف شود.به گزارش نشريه نيوساينتيست، الگوي زندگي جديد و پيشرفت هايي که در حوزه پزشکي و تکنولوژي پديد آمده، هنجارهاي رفتاري جديدي را در جوامع به وجود آورده است. از جمله اين هنجارها نوعي گرايش افراطي به سوي ميکرب‏زدايي و ضدعفوني کردن محيط زيست است.

سرماخوردگی را بیشتر بشناسید

سرماخوردگي يكي از شايع ترين بيماريها ويروسي است كه در تمام سنين ديده ميشودو در تمام مناطق جغرافيايي (قطب شمال و جنوب تا استوا) شايع است و در تمام فصول سرد و گرم سال (هر چند در صول سرد شايعتر است) ديده ميشود.
سرماخوردگي يك بيماري ســاده و خوشخيم و خود محدود شونده است ولي گاهي با عوارض وخيم همراه ميباشد.

آنفلوآنزا در کودکان

آنفلوآنزا در کودکان

آنفولانزا يکي از عفونت هاي ويروسي دستگاه تنفس مي باشد که توسط ويروسي به همين اسم ايجاد مي شود. ويروس آنفولانزا 3 نوع دارد:
ـ ويروس نوع  A و B: اين دو نوع ويروس علائم بسيار شديدي دارند و مسوؤل همه گيري آنفولانزا در جامعه مي باشند و بعلت اينکه مداوم در حال تغيير مي باشند هر سال نوع جديدي از اين ويروسها بوجود آمده و در سراسر جهان پخش مي شود و باعث ابتلا افراد به آنفولانزا مي شوند و دستگاه ايمني هم بخاطر همين تغيير ويروس،  قادر به شناسائي ويروس نشده و بدن دوباره به اين بيماري مبتلا مي شود مگر اينکه فرد سالانه واکسن آنفولانزا را که مربوط به گونه هاي همان سال است را تزريق کرده باشد.
ـ نوع  C که يک بيماري خيلي خفيف مي دهد (مثل سرماخوردگي) و يا گاهي عفونت با آن بدون علامت مي باشد و هرگز باعث همه گيري و اپيدمي نمي شود.
ويروس نوع A علاوه براينکه شديدترين همه گيري را به وجود مي آورد، علاوه بر انسان مي تواند حيوانات را نيز بيمار کند ولي انواع B  و C  فقط باعث بيماري در انسان مي شوند.
تعداد حملات در کودکان نيز از بزرگسالان بيشتر است و شيوع بيماري با آغاز فصل سرما زياد شده و ويروس در عرض 3-2 هفته در جامعه گسترش يافته و سپس باعث همه گيري مي شود که 3-2 ماه ادامه دارد و با گرم شدن هوا بيماري با همان سرعتي که شروع شده بود پايان مي يابد.
اين بيماري بعلت شدتي که دارد باعث تحميل هزينه هاي زياد به جامعه مي شود که از جمله آن مي توان به موارد زير اشاره کرد: غيبت دانش آموزان از مدرسه، غيبت کارمندان از محل کار خود، ابتلا به عوارض شديد  اين بيماري مثل سينه پهلو و احتياج به بستري فرد و همچنين هزينه هاي بيمارستاني به وي واختلال در ساير فعاليتهاي روزانه فرد.
علائم و نشانه ها

استفاده از ماسک در کودکان و نوجوانان

استفاده از ماسک در کودکان و نوجوانان
معیارهای استفاده از ماسک در کودکان بنا به توصیه سازمان جهانی بهداشت و صندوق کودکان یونیسف، در کشورها و مناطقی که درگیر پاندمی هستند و فاصله گذاری کمتر رعایت می شود به شرح زیر است:

تمرین هایی برای تقویت حافظه و افزایش توجه

برای تقویت و افزایش دقت و توجه کودکان از چه راهکار هایی می توان استفاده کرد ؟


عوامل فیزیکی :


1-  به وضعیت نشستن کودک هنگامی که تکالیف نوشتنی خویش را انجام می دهد توجه کرده و آن را اصلاح کنید . او باید بتواند روی صندلی خود کاملا راحت بنشیند . ارتفاع میز تحریر باید با صندلی و قد کودک تناسب داشته باشد به گونه ای که بتواند هر دو ساعد خود را به راحتی روی میز قرار دهد .

 

نوروفیدبک و کاربردهای آن

سن مناسب برای استفاده از روش درمانی نوروفیدبک، سنین ۵ یا ۶ سالگی به بالا است. بهترین سن استفاده به ویژه در مورد اختلال بیش فعالی و کمبود توجه یا ADHD   در سنین دبستان است.