جستجو

دسته بندی مطالب براساس سن

 

 

*** انجام عمل ختنه بدون درد و بدون خونریزی توسط متخصص کودکان (با تعیین وقت قبلی )***

مطالب

 

   

اهم مسا یل مربوط به دوره   نوزادی تحت این عناوینی که ذکر گردید مطرح ومورد بحث قرار خواهد گرفت . قبل از اینکه به موضوعات بالا بپردازیم بد نیست بدانیم که دوره نوزادی به یک  ماه اول پس از تولد زندگی یا دقیق تر به 28 روز اول زندگی گفته می شود .پس از تولد نوزاد بایستی در طی ساعت اول عمر یک معاینه کامل شود و قبل از ترخیص از بیمارستان نیز مجددا معاینه شود .اگر نوزاد زودتر مرخص شود (کمتر از 24 ساعت پس از زایمان )متخصص کودکان بایستی مجددا نوزاد را در 2تا3روزه گی ویزیت کند .لازم است کلیه نوزادان طبیعی در روزهای پنجم وپانزدهم مجددا توسط متخصص کودکان معاینه شود .و سپس برای شش ماه اول هر ماه یکبار وپس از آن هر دو ماه یکبار ویزیت شود .

آموزش مهارت خوردن به کودکان


تغذیه نوزاد


تنها غذا یی که مواد مغذی مورد نیاز شیر خوار را تامین می سازد شیر است .و شیر مادر بهترین غذای شیرخوار است .سال هاست که پزشکان از مزایا ی شیر مادر نسبت به سایر شیر ها واقف هستند ودائما تاکید بر تغذیه انحصاری از شیر مادر میشود و در اکثر موارد تنها تغذیه از سینه مادر کافی است واگر به لحاظ کمی وکیفی کمبودی حس میشود بستگی به روش تغذیه از سینه مادر دارد .
در هنگام تغذیه با شیر مادر طفل باید گرسنه و جایش نیز خشک باشد بعلاوه زیاد گرم یا زیاد سرد نباشد طفل را باید در وضعیت نیمه نشسته و راحت قرار داد تا بتواند بدون استفراغ به آسانی آروغ بزند مادر هم بایستی کاملا راحت باشد اگر مادر بتواند از رختخواب خارج شود در این صورت بهتر است روی صندلی کوتاه و دسته دار نشسته وپای طرفی را که طفل درآن قسمت شیر می خورد روی یک چهار پایه قرار دهد لازم است مادر با یک دست طفل را نگاه داشته ودر این موقع صورت طفل با پستان تماس دارد وبا دست دیگر پستان را می گیرد تا نوک آن به آسانی در دسترس طفل قرار گیرد .بعضی از شیرخوران یک پستان را در مدت 5دقیقه خالی می کنند .وعده ای دیگر با زحمت بیشتری می خورند وبرای تغذیه کافی 25 دقیقه وقت نیاز دارند معمولا باید گذاشت تا طفل آنقدر شیر بخورد تا سیر شود .بیدار کردن نوزاد با تحریک ،نیشگون ویا تکان دادن وسپس شیر دادن غالبا با موفقیت همراه نیست .
پس از هر بار شیر خوردن هوای بلعیده شده به صورت آروغ خارج می شود و برای این کار باید بطور قائم روی شانه نگهداشت .پس از گرفتن آروغ طفل را روی شکم با دست راست خوابانید تا تخلیه شیر از معده به روده آسان شده واحتمال استفراغ کم شود .
کودک باید در هردفعه لااقل یک پستان را خالی کند وگرنه پستان تحریک شده پر نخواهد شد .اگر ترشح شیر کافی نباشد در هر دفعه باید از هر دو پستان باید شیر داد معمولا شیر خوار با خوردن شیر از یک پستان سیر خواهد شد .
در صورتیکه شیر خوار در موقع خوردن به حد کافی سیر شود پس از تغذیه 3تا 4 ساعت می خوابد و وزنش افزوده می شود ودر چنین وضعیتی ترشح شیر کافی خواهد بود .شیر خوار را حداقل یکبار در ماه باید وزن کرد اگر پس از تخلیه هر دو پستان سیر نشود زود نمی خوابد وخواب نامنظم پیدا می کند ورشد وزنی او رضایت بخش نخواهد بود .
نوزادان سالم در هفته های اول روزانه 6تا 10 بار شیر می خورند .

"راهنمای کامل مراقبتهای بارداری ونگهداری از نوزاد"
2.مراقبت های نوزادان :
استحمام کردن نوزاد :حمام کردن یک نوزاد باتن وبدن لغزنده که دائم وول می خورد ،ممکن است سخت واسترس زا باشد قبل از گرفتار شدن اصول کار را فرا گیرید.
اگر در هنگام تعویض کهنه محل آنرا بخوبی بشوئید نیاز به حمام دادن زیاد کودک نخواهد بود .در خلال سال اول زندگی دو تا سه بار حمام دادن در هفته کافی است واگر کودکتان را بیش از حد حمام کنید ممکن است سبب خشکی پوست آن شود .
در خلال هفته اول ودوم زندگی که ناف نیفتاده است نوزاد را با اسفنج می توان حمام کرد . بعد از افتادن ناف نوزاد شما می توانید او را کاملا در آب قرار دهید .
اگر کودک شما از حمام کردن لذت می برد فرصت بیشتری به او بدهید .هر قدر با آب بیشتر بازی کند ترس او از آب کمتر خواهد شد .بهتر است کودک را بیشتر شب حمام کنید زیرا این کار او را آماده خواب می کند .

  از کتاب" به دکتر گفتن و از دکتر شنیدن  دگتر ابولفضل صدیق نژاد  "

 

3.پاسخ به گریه های نوزاد :


کودک شما با گریه کردن خواسته های بسیاری را بیان می کند .گریه کردن راهی برای نشان دادن گرسنگی ویا ناراحتی کودک است .ونیز جهت تخلیه فشار های درونی به او کمک می کند .ممکن است شما متوجه شوید کودک شما بدون آنکه گرسنه یا خسته یا ناراحت باشد گاهی در طول شبانه روز گریه وبی قراری دارد در این صورت هیچ اقدامی اورا ساکت نمی کند ولی به محض تمام شدن گریه هوشیارتر از گذشته می شود .به نظر می رسد این نوع گریه ها برای تخلیه انرژی اضافی به کودکان کمک کند . شما اگر به گریه های نوزادتان توجه کنید متوجه نیازهای مختلف او می شوید. وقتی به گریه کودکتان جواب می دهید سعی کنید اول آن نیازی که بیشترین فشار را به او وارد می کند بر طرف کنید؛ مثلا اگر احساس سرما می کند وخودش را هم خیس کرده سعی کنید اول او را گرم کنید بعد کهنه او را عوض کنید .شما می توانید از تکنیک های زیر برای آرام کردن کودکتان استفاده کنید :
در گهواره او را تکان دهید
به آرامی سر وسینه وپشت اورا مالش دهید
او را در یک پتو بپیچید
برای او آواز بخوانید
کودک را در بغل یا کالسکه راه ببرید
اورا با آب ولرم حمام کنید
اگر همه این کارها را انجام دادید و جواب نداد بهتر است مدت کوتاهی او را تنها بگذارید بسیاری از شیرخواران بدون گریه نمی خوابند .

  موئسسه اتشاراتی گلبان "مراقبت از شیر خواران " برنامه واکسیناسیون نوزادان در حال حاظر در کشور به شرح زیر


چند هفته پس از  تزریق واکسن ب ث ژ زخم کوچکی در محل تزریق پیدا می شود که ممکن است همراه با کمی ترشح در محل باشد این زخم بعد از مدتی خود بخود بهبود می یابد وجای آن بصورت برجستگی یا فرورفتگی در سطح پوست باقی می ماند .البته در مواردی غدد لنفاوی زیر بغل سمت تزریق واکسن بعد از مدتی متورم می شود .چنانکه اندازه آن ممکن است خیلی بزرگ شود .اگر چه این عارضه مهمی نیست .با پزشک کودکان مشورت کنید .گاهی بنا به دلایلی ممکن است آثار زخم در محل تزریق ممکن است دیده نشود که در این صورت لازم است مجدد واکسن تزریق شود .پوشش نوزاد ودرجه حرارت اطاق :


نوزادی که تازه بدنیا می آید در چند ساعت اول پس از تولد لازم است که او را در برار دمای محیط محافظت کنیم چون نوزادان قادر به کنترل در جه حرارت بدنشان نیستند ولی پس از آن  در نوزادان خطر گرمازدگی زیاد هست .به چند دلیل ساده: گرمی هوا (فصل تابستان )، پوشش زیاد ، عدم تمایل به خوردن ،کمی شیر مادر.  بنا براین نباید از سرماخوردگی در نوزادان بترسیم ، به مشکل گرمازدگی بیشتر توجه کنیم .
چقدر نوزادان را بپوشانیم گفته می شود یک لایه لباس از شما بیشتر . اگر نوزاد نارس است ممکن است نیاز به پوشش بیشتر داشته باشدالبته  تا زمانیکه وزن او به حد نوزاد رسیده برسد .در هوای گرم می توانید فقط یک لایه لبا س بپوشانید دمای اطاق را نیز کنترل کنید چنانکه نوزاد در معرض جریان هوا قرار نگیرد ودمای  اطاق برای نوزادان 20تا23درجه سانتی گراد حتی صحبت از 25 تا 28 درجه هم هست .

از کتاب "به دکتر گفتن واز دکتر شنیدن دکتر ابولفضل صدیق نژاد "
اجابت مزاج ورنگ مدفوع درنوزاد:
والدین معمولا نسبت به رنگ مدفوع نوزاد خود حساس هستند وبا هر تغییر در رنگ مدفوع تعبیر خاصی دارند مدفوع نوزاد از بدو تولدوبا رشد او وبر اساس تغذیه رنگ های متفاوتی بروز می دهد در روز های اول مدفوع سیاه یا سبز تیره است ،بتدریج به رنگ سبز روشن در می آید و سپس رنگ زرد روشن میشود .

  ازکتاب "به دکتر گفتن واز دکتر شنیدن دکتر ابولفضل صدیق نژاد"پوشک وکهنه شیر خوار :

 

 • بهتر است قبل از تولد نوزاد بین کهنه پارچه ای ویکبار مصرف یکی را انتخاب کنید هر یک از آنها معایب ومزایایی دارد .
 • پوشک : از برخی جهات راحت تر از نوع پارچه ای هستند بزرگترین حسن آنان آن است که به علت وجود لایه پلاستیکی مانع از نشت رطوبت به لباس ورختخواب شیر خوار می شوند ولی از طرفی به دلیل منافذ کمی که دارند رطوبت داخل آنها می ماند وموجب بروز ضایعات جلدی در ناحیه بستن پوشک می شوند علاوه بر آن پوشک چیزی است که قراراست   2-تا 3 سال به کودک وصل باشد پس این چیز مهمی است .یک پوشک مناسب باید:
 • ارزان باشد :  اگر بنا باشد بمحض اینکه کودک خودش راخیس کند پوشک تعویض کنید مسئله ارزان بودن اهمیت پیدا می کند .
 • بلند باشد :    تا شش ماهگی می توانید پوشکی انتخاب کنید که قسمت پشتی آن بلندتر باشد .
 • جذب طولانی داشته باشد :   پوشک های دارای لایه جاذب رطوبت در داخل وسطح پوشک بهترین گزینه اند.
 • ظریف هم  باشد:    
 • بهترین دلیل استفاده از کهنه آن است که که از الیاف طبیعی هستند ونیز قیمت کمتری دارند ولطیف تر نیز می باشند .کهنه های پارچه ای را می توان به راحتی به اندازه پای شیر خوار تا کرد .ولی آن هم مسائل مربوط به خود را دارد .
 • مراقبت از بند ناف نوزادان:
 • بسیاری از والدین تمایل دارند که با هربار تعویض پوشک نوزاد ،ناف وی را نیز با الکل تمیز کنند ،امرورزه متخصصین معتقد ند که اگر بند ناف را به حال خود رها کنید ،زود تر بهبود می یابد .این باور که ناف نوزاد را نباید شست یا نوزاد را نباید تا موقع افتادن ناف حمام کرد غلط بوده واستحمام وی هیچ گونه ضرری ندارد  اگر بند ناف نوزاد در معرض هوا باشد به خشک شدن آن کمک می شود .        
 • کتاب"به دکتر گفتن واز دکتر شنیدن "

 


4.درمان زردی نوزادان :


زردی نوزادی یکی از شایع ترین مشکلات دوره نوزادی هست .به طوری که نزدیک به 60درصد نوزادان ترم وحدود 80درصد نوزادان پره ترم در چند روز اول زرد خواهند شد .اهمیت زردی به خاطر عوارض خطرناک افزایش بیلیروبین بر روی مغز وبروز فلج مغزی است .جهت در مان زردی نوزادان اساسا نور درمانی وتعویض خون نوزاد است وبعضا از ترکیباتی گیاهی ممکن استفاده شود .بعضی از والدین به محض زرد شدن نوزاد به پزشک مراجعه می کنند و پیگیر علت زردی و درمان آن می شوند واز دستورات پزشک تبعیت می کنند ولی برخی دیگر برای درمان آن متوسل به درمان های سنتی آن می شوند مثل خاکشیر، ترنجبین ،حجامت ،شیرخشت وغیره که البته نه تنها زردی را مداوا نکرده بلکه چنانچه علت زردی از عوامل پر خطر باشد سلامت نوزادان بخطر افتاده بنا براین توصیه آن است که والدین هر وقت با پدیده زردی رو به رو می شوند ،بهتر است بلافاصله به پزشک مراجعه کنند و چنانچه قصد استفاده از هر دارویی را دارند آن را هم طبق نظر پزشک و با رعایت کامل مسایل بهداشتی

 


مسایل رایج دوره نوزادی :

 

 •  Milia    میلیا دانه های سفید ظریف با نقاط زرد روی نوک بینی وچانه که توسط ترشحات غدد پوستی ایجاد شده اند در عرض 2تا 3هفته اول زندگی از بین می روند نیاز به درمان ندارند .
 •  Milaria    یا عرق جوش های برجسته ای هستند که در واقع عبارت اند از تاول های حاوی مایع که این مایع همان ترشحات طبیعی پوست است که ممکن است شفاف یا شیری رنگ باشند این پدیده در اثر گرم نگه داشتن نوزاد یا پوشش زیاد اتفاق می افتد و با استحمام ومراقبت وپوشش مناسب نوزاد بر طرف می شود .
 •  Erythema toxicom   یا جوش های قرمز رنگ با برجستگی های سفید متمایل به زرد وسط آن ها که معمولا در عرض چند روز اول تولد پیدا شده وبدون درمان در عرض هفته اول نا پدید می شوند .
 •  Capillary hemangioma   یا همانژیوم مویرگی یا کلاف رگ خونی زیر پوست یا سطح پوست .نقاط برجسته با سطح نا هموار که در هفته اول یا بیشتر ممکن است دیده  شوند سفید یا رنگ پریده هستند وبعد به رنگ قرمز در بدن باقی می مانند .
 • Hemangiom  :  یا ماه گرفتگی این ضایعات نواحی بزرگ ،مسطح،ونا منظم قرمز یا ارغوانی هستند که به دلیل تجمع عروق خونی در زیر پوست ایجاد می شوند .این ضایعات بدون درمان از بین نمی روند .
 • Caput succidanum  : اگر فرزند شما به طور طبیعی متولد شده علاوه بر فرم کشیده سر ممکن است نواحی متورم در پوست سر داشته باشد اغلب بصورت آب زیردست جابجا میشود که ناشی از فشار زایمان است .وخود بخود رفع می شود .
 •  Cephal hematoma :   ممکن است چند ساعت بعد از تولد دیده شود که بصورت تورم نسبتا سفت تری زیردست حس می شود وناشی از تجمع خون می باشد اغلب در یک طرف سر که به علت فشار زیاد زایمان است .اگرچه 6تا 10هفته طول می کشد تا ناپدید شود این عارضه جدی نیست ونیاز به درمان ندارد .
 • تورم پستانهای نوزاد :  نوزادان اغلب تحت تاثیر هورمونهای زیاد مادر که در طول حاملگی توسط مادر تولید شده قرار دارند در نتیجه ممکن است پستانهای نوزاد بطور موقتی بزرگ شوند وحتی ممکن است قطرات شیر هم ترشح شود که در نوزادان دختر وپسر یکسان دیده می شوند معمولا بعد از مدتی بطور خود بخود ازبین می روند .
 • هرگز نباید سعی در فشار دادن پستانها کرد ونیز از دستکاری آنها اجتناب کرد .
 • خون ریزی از دستگاه تناسلی نوزاد :  در نوزادان دختر پعداز چند روز ممکن مواجه با مقداری خونروی از دستگاه تناسلی شوید که آن هم ناشی از همان تغییرات هورمونی مادر می باشد جای نگرانی ندارد.
 • هیدروسل :  کیسه بیضه ها در پسران ممکن است صاف وکمی چروکیده باشد بعضی از پسرها مایعی در داخل کیسه بیضه دارند که بیشتر از حد معمول است به آن هیدروسل گفته می شود این مایع بتدریج در طول زمان در طی چند ماه جذب می شود .اگر کیسه بیضه بطور ناگهانی بزرگ شود یا اینکه وقتی کودک گریه می کند بزرگ تر شود باید به پزشکتان مراجعه نمایید قضیه فرق می کند .
 • وجود رنگ صورتی در پوشک :  در چند روز اول تولد دفع این رنگ دانه ها از ادرار طبیعی ونیاز به درمان نیست
 •  ختنه  نوزادی چه موقع وچه روشی ؟


زمان انجام ختنه در نوزادان وکودکان اختلاف نظر هست .در کشور ما انجام آن توجیه دینی دارد وتوصیه به ختنه در دوره نوزادی می شود .در کشور آمریکا عمدتا به علل فرهنگی انجام می شود عللی که در حمایت از انجام ختنه ارائه می گردد شامل کاهش عفونت های ادراری طی شیرخواره گی ،کاهش بیماریهای منتقله از تماس جنسی ، و جلوگیری از کنسر آلت .فموزیس .مرکز کنترل بیماریها (CDC) انجام روتین ختنه نوزادی را برای کاهش ریسک انتقال عفونت HIV را مد نظر قرار داده .لازم به یاد آوری است که شیوع عفونت ادراری در بچه هایی که ختنه نشدند 10 تا 15 برابر بیشتر بوده است .درمورد نحوه انجام عمل ختنه نظر واحدی نیست نتیجه عمل یکی است . 

   "  متن از کتاب به دکتر گفتن واز دکتر شنیدن دکتر ابولفضل صدیق نژاد  " 

 

برفک دهانی در دوره نوزادی :

 

برفک در نوزادان معمولا در موقع تولد از کانال زایمان مادری که مبتلا به عفونت کاندیدا آلبیکن هست به وجود می آید ولی سینه مادر وسر پستانک نیز از عوامل بعدی آلودگی بحساب می آیند ودر نوزادان ،شیر خوران ،وکودکانی که آنتی بیوتیک یا استروئید مصرف می کنند یا نقایص ایمنی دارند هم دیده می شود .دستگاه گوارش می تواند جایگاه کاندیدا باشد وگرفتاری ناحیه پرینه (زیر پوشک )در نوزادان وشیرخوران به صورت دیاپرراش تظاهر پیدا کند .
سن بروز برفک معمولا در هفته اول عمر نادر است ولی اوج گرفتاری در هفته چهارم می باشد ولی در افراد مساعد به بیماری در هرسنی بروز می کند .برفک دهانی معمولا خود بهبود شونده است ،وکمتر عوارض ایجاد می کند .برفک شدید وطولانی ما را به وجود یک عیب ایمنی در کودک هدایت می کند .یکی از داروهای موثر بر ضد قرچ برفک که از قدیم مصرف می شده نیستاتین می باشد که جذب خوبی دارد ،محلول خوراکی آمفوترسین Bبسیار موثر وبی ضرر است .در صورت مقاومت به نیستاتین از دوز بالاتر آن می توان استفاده کرد .میکونازول خوراکی خیلی خوب وموثر است .  " دکتر احمد هاشم زاده استاد بیماریهای کودکان  "


هیدروسل (آب آوردن بیضه ) در کودکان


یکی از بیماریهای شایع که خانواده ها در بدو تولد با آن برخورد می کنند واغلب باعث نگرانی آنها می شود هیدروسل است .برای اینکه بیشتر در مورد این بیماری بدانیم بهتر است کمی در باره بیضه ها وبافت آن وچگونگی تجمع آب در آن اطلاعات داشته باشیم بیضه دارای شش پوشش است یعنی بیضه ها توسط شش پوشش پوشانده شده اند .یکی از آنها لایه مخاطی است که اکر شروع به ترشح مایع کند دور بیضه هارا آب فرا می گیرد که در اصطلاح به آن هیدروسل می گویند .هیدروسل ممکن است یک طرفه یا دو طرفه باشد .یک تا دو در صد نوزادان پسر دارای هیدروسل در دوره نوزادی هستند وپس از دوره نوزادی به 6در صد افزایش می یا بد یعنی در تعدادی ابتدا وجود نداشته بعدا ایجاد شده است .هیدروسل در بچه ها دو نوع است
ارتباطی وغیر ارتباطی .
در نوع ارتباطی مایع موجود در اطراف بیضه توسط سوراخی در جدار شکم ارتباط دارد واگر کیسه بیضه را فشار دهیم مایع اطراف بیضه وارد شکم می شود .هیدروسل ارتباطی معمولا با بزرگ شدن بچه وتا1-2سالگی با بسته شدن سوراخ موجود در شکم بهبود پیدا می کند بنا براین اگر کودک هیدروسل ارتباطی دارد می شود 1تا 2 سال قبل از عمل صبر کرد .
علائم بالینی هیدروسل : تورم بدون درد بیضه که نرم بوده وکم کم زیاد می شود کودک نباید درد داشته باشد ،وجود درد نشان از یک بیماری زمینه ای دیگر مثل عفونت ویا سرطان بیضه است .بیضه را معمولا می توان در کودکان لمس کرد ولی اگر مایع اطراف بیضه زیاد باشد قابل لمس نخواهد بود .


تشخیص هیدروسل :  

 
معمولا هیدرو سل به راحتی با معاینه بالینی قابل تشخیص است .اگر مشکوک باشیم بهترین اقدام تشخیصی انجام سونوگرافی از بیضه ها می باشد .سونو گرافی با دقت زیاد مایع در کیسه بیضه یا وجود توده در بیضه را نشان می دهد .هر نوع توده در بیضه سرطان است مگر خلاف آن ثابت شود .

 


در مان هیدروسل در کودکان :


بسیاری از موارد هیدروسل در کودکان بخودی خود با گذشت زمان برطرف می شود ونیازی به جراحی ندارد .اگر مطمئن هستیم که بیماری زمینه ای خاصی وجود ندارد .وهیدرو سل از نوع ارتباطی نیست وروز به روز بر اندازه آن افزوده می شود .باید کودک جراحی شود .اگر کودکی هیدروسل دارد وتوصیه به انجام جراحی می شود بهتر است هرچه زود تر این کار انجام شود چون با گذشت زمان حجم مایع بیشتر می شود وکیسه بیضه بزرگتر می شود ووقتی کیسه بیضه خیلی بزرگ شد بعد از عمل جراحی خود را به خوبی جمع نمی کند .

"دکتر بهرام جلیلی تقویان متخصص بیماریهای کودکان "

 


چگونه به مادر برای افزابش شیرش کمک کنیم ؟


مکیدن پستان بخصوص در شب باعث افزایش ترشح شیر مادر می گردد .
خوردن غذای زیاد به تنهایی برای تولید شیر بیشتر کمکی نمی کند .چنانچه سوء تغذیه ندارد ،مصرف غذا ونوشییدنیهای گرم می تواند در ایجاد اطمینان وآرامش به مادر کمک کند .
بسیاری از مادران متوجه میشوند که در زمان شیردهی بیش از معمول احساس تشنگی میکنند ونیاز به نوشیدن آب بیشتری دارند .اما باید بدانند که مصرف مایعات بیش از نیاز تولید شیر آنهارا افزایش نمی دهد .
تجویز کوتاه مدت برخی داروهای شیر افزا نظیر قطره یا قرص شیر افزا ممکن است مفید باشد .

"مرکز تحقیقات نوزادان دانشگاه علوم پزشکی مشهد " 

به نوزاد شیر خوارم کی می تونم آب بدهم آیا نیازی دارد ؟


نوزاد شیرخوار تازمانیکه انحصا را از شیر مادر استفاده می نماید نیاز به آب آشامیدنی ندارد ولی از شروع تغذیه کمکی به بعد میشود  آب به شیر خوار داد .درفصل تابستان وهوای گرم بعضی از همکاران از سن چهار ماهگی به بعد توصیه به دادن آب میکنند .فقط برای مصرف شستشو از آب گرم موجود در لوله وشیر آب گرم استفاده نمایید هیچ گاه برای مصارف خوراکی نوزاد مثلا برای پختن یا نوشیدن از آن استفاده نکنید چون حرارت موجود در آب لوله ها باعث ورود سرب وسایر فلزات سنگین موجود در لوله آب شده ودر دراز مدت باعث مسمومیت با فلزلت ستگین خواهد شد اگر برای مصارف خوراکی نیاز به آب گرم یا داغ دارید آب موجود در شیر آب سرد را به مدت یک تا سه دقیقه بجوشانید کافی است جوشاندن آب بیشتر از سه دقیقه توصیه نمی شود .در ماهای اول حتما آب جوشیده سرد شده استفاده شود .البته هرقدر شما مسایل بهداشتی را رعایت کنید باز هم ممکن است از طریق ظروف ووسایل مصرفی میکروب ها وارد دستگاه گوارش کودک شوند . (دکتر عبدالحسین رخشانی زاده متخصص کودکان )


برای جلوگیری از سرماخوردگی نوزاد چه باید کرد ؟


آیا با قنداق کردن می توان جلوی سرماخوردگی را بگیریم ؟سرما خوردگی یعنی عفونت ویروسی وعبارت است از ابتلا دستگاه تنفس (حلق ،حنجره ،کمتر ریه ) به انواع ویروسها .
این مطلب خیلی مهم است که سرماخوردگی یعنی تب ،سرفه ،عطسه ،ریزش آب بینی ،،گلورد ،استخوان درد،وسرماخوردگی  را با عفونت چرکی یکی نگیریم واز پزشک درخواست چرک خشک کن نکنید .چرک گلو چرک سینه چیز دیگری است .سرد بودن اطاق نوزاد در پیدایش سرماخوردگی نقش دارد ولی سرماخوردگی را بیشتر نوزادان از اطرافیان می گیرند ،تا هوای سرد ونوزاد را باید از تماس افراد آلوده دور نگهداشت .بهتر است لباس بلند که دست وپای نوزاد را بپوشاند به تن کرد .اگر دست وپای نوزاد سرد است دستکش وجوراب بپوشانیم ،سرد بودن دست وپای نوزاد نمایانگر سرد بودن دمای اطاق نیست ،سرماخوردگی بعلت سرد وگرم بودن دست وپای نوزاد نیست ،فقط نباید با افراد سرماخورده تماس ه حاصل نماید(دکتر عبدالحسین رخشانی زاده متخصص کودکان )

عطسه کردن نوزاد علائم سرماخوردگی است یا نه ؟


بعضی از نوزادان به سادگی وپی در پی عطسه می کنند ،این عطسه کردن نشانه سرماخوردگی نیست مگر توام با دیگر علائم سرماخوردگی باشد ،عطسه کردن نشانه وارد شدن گردوغبار یا هوای گرم یا سرد به داخل بینی نوزاد است (دکتر (عبدالحسین رخشانی زاده متخصص کودکان )
تجمع ترشحات داخل بینی ومشکل نفس کشیدن نوزاد .
از بینی نوزادان ممکن است مایع شفافی زیاد تر از حد معمول ترشح شود مخصوصا وقتی گریه می کند یا دچار سرماخوردگی می شوند که دفع این ترشحات چندان هم بد نیست .ومادر باید با دستمال نرم آنرا پاک کند یا با پوآر وقطره چکان پلاستیکی ترشحات را مخصوصا قبل از شیردادن به آرامی تخلیه نمائید .
در صورتیکه ترشحات بینی نوزاد غلیظ ،سبز یا زردرنگ باشد به دلیل عفونت بینی ممکن است نیاز به درمان داشته باشد (عبدالحسین رخشانی زاده متخصص کودکان )


لرزش چانه نوزاد :


بعضی از نوزادان هنگامی که در حال بیداری یا فعالیت هستند لرزشهایی در چانه یا در زانوهای آنها دیده می شود این لرزشها چون در زمان فعالیت نوزاداست جای نگرانی ندارد وطبیعی است .علت این لرزشها این است که سیستم عصبی نوزاد هنوز تکامل نیافته است وبتدریج در عرض چند هفته یا چند ماه از بین می رود اما اگر درحال آرامش یا در طی خواب دچار لرزش گردید باید به فکر تشنج بود وکودک باید مورد معاینه پزشک قرار گیرد . (عبدالحسین رخشانی زاده متخصص کودکان )


بعد از ختنه چگونه من از محل ختنه مراقبت کنم ؟


بستگی دارد که به چه روشی انجام شده باشد .اولا بهتر است طبق توصیه پزشک خودتان که ختنه را انجام داده است عمل کنید ولی می توانید روزی 3 تا 4 بار محل را با آب گرم تمیز کنید .صابون ضرورتی ندارد
با هر بار تعویض پوشک شما می توانید از ژل وازلین استفاده کنید مطمئن شوید که وازلین خالص می باشد .معمولا 10 روز صبر کنید تا حلقه جدا شود اگر از دوهفته گذشت به پزشکتان مراجعه کنید .اگر ورم یا خونریزی یا ترشحات خیلی بد بو ،تب ،کبودی یا رنگ سیاه پیدا کند به پزشک مراجعه کنید . (عبدالحسین رخشانی زاده متخصص کودکان )

 

 

 

آمار سایت

005766
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
143
0
143
0
34025
0
5766