جستجو

دسته بندی مطالب براساس سن

 

 

*** انجام عمل ختنه بدون درد و بدون خونریزی توسط متخصص کودکان (با تعیین وقت قبلی )***

مطالب

 

             لذت مادر شدن وپدر شدن را باافزایش میزان آگاهی مان بالاتر ببریم


بارداری اگرچه یک پدیده طبیعی است وبسیاری از تغییرات این دوره به منظور سازگاری مادر رخ می دهد ولی برای جلو گیری از بروز مشکلات باید پدر ومادر با تغییرات این دوره آشنا شوند . با شروع بار داری مراقبت های ویژه ای توسط پزشک یا ماما شروع می گردد.

 


                                 مجموعه اقداماتی که در این دوره مورد توجه قرار دارد


•    تصمیم به بارداری
•    مراقبت های دوران بار داری
•    مشکلات شایع با رداری
•    بهداشت دوران بارداری
•    تغذیه مادر دردوران بار داری
•    ورزش وبارداری

 

   

 

1.تصمیم به بارداری  :   

  

اقداماتی وجود دارد که احتمال بارداری سالم وبه دنیا آمدن کودک سالم ووبی نقص را افزایش می دهند .بهترین حالت آن است که شما وهمسرتان حداقل 3 ماه قبل از بارداری برای آن برنامه ریزی کنید .
اگر تصمیم دارید بچه دار شوید یا اگر دریافتید که باردار هستید به این چند پرسش پاسخ دهید مهم آن است که با همسرتان نیز صحبت کنید چون بعضی از پرسشها به او مربوط میشود .

 •     آیا درخانواده شما یا همسرتان سابقه بیماری ژنتیکی وجود دارد .
 •     آیا سابقه بیماری قلبی دارید ؟
 •     آیا قرص ضد بارداری مصرف می کنید یا می کرده اید ؟
 •     آیا در محل کار خود با مخاطراتی مواجه هستید ؟
 •     آیا تغذیه سالم دارید ؟
 •     آیا سیگار می کشید ووزن شما چقدر است ؟

تقویم بارداری :


تقویم بارداری نخستین روز بارداری ،نخستین روز از آخرین قاعدگی شما فرض شده است بنا براین دوهفته پس از انعقاد نطفه فرض می کنیم که چهار هفته از بارداری شما می گذرد .
از زمان لقاح تا تولد کودک 266روز به طول می انجامد بیشترین احتمال انعقاد نطفه در زمان تخمک گذاری وجود دارد .در چرخه طبیعی بارداری که 28روز است تخمک گذاری حدود 14روز قبل از قاعدگی بعدی رخ می دهد .

 

 

2. مراقبت های دوران بارداری :


با شروع بارداری مراقبت های ویژه ای توسط پزشک یا ماما شروع می شود این مراقبت شامل آزمایشات لازم ومعاینات دوره ای است . مادران تا ماه هفتم هر ماه یکبار و ماه هفتم وهشتم هر دوهفته یکبار و طی ماه نهم بارداری هفته ای یکبار مراقبت خواهند شد .
در دوره بارداری از چه چیزهایی باید احتراز کرد ؟ در سرتاسر دوره بارداری از مصرف سیگار ،الکل ،ونیز هرگونه دارویی باید احتراز کرد مگر اینکه آن دارو توسط پزشک تجویز شده باشد این امر خصوصا در سه ماهه اول حاملگی اهمیت دارد .
خطرات دیگری هم هست مثل آلوده شدن با مدفوع سگ وگربه وخوردن گوشت خام ونپخته ویا نیم پخته .
از اقدامات دیگری که در دوران بار داری صورت می گیرد انجام آزمایشات غربالگری است .در دوران بارداری آزمایشاتی روی شما انجام می گیرد تا عوارضی که ممکن است موجب معلولیت کودک شود تشخیص داده شود . بعضی از این آزمایشات معمول است اما بعضی به شرایط مادر بستگی دارد .
نکته مهم : اگر اطمینان دارید که نتیجه هرچه باشد تصمیم به ختم حاملگی نمی گیرید هیچکدام را لازم نیست که انجام دهید .
اگر در آزمایشات غربالگری مشخص شود که در گروه پر مخاطره قرار دارید ممکن است به شما آزمایشاتی پیشنهاد شود که بطور قاطع نشان دهد که کودک معلولیت دارد  یا نه . همه آزمایشهای تشخیصی بجز سونوگرافی مستلزم برداشتن نمونه از داخل رحم است .
در همه حاملگی ها معمولا چندین مرحله سونوگرافی انجام میشود .

 •     سونو گرافی در مراحل اولیه بارداری 6تا 11ماهگی
 •     سونو گرافی برای تعیین تاریخ بارداری 11تا16 هفتگی
 •     سونوگرافی برای تشخیص ناهنجاری ها 8تا 20 هفتگی
 •     سونوگرافی داپلر ممکن است درخواست شود تا مشخص شود که جفت خوب کار می کند یا نه (اگر رشد جنین در حد مورد انتظار نباشد )علاوه بر این اقدامات آزمایشات غربالگری هفته 16 تا18 انجام می شود .

"راهنمای کامل دوران بارداری نشر دانش ایران"


3. مشکلات شایع بار داری :


در دوران بارداری ممکن است دچار انواع ناراحتیها شوید چنانکه اغلب طبیعی محسوب می شوند و علت آن احتمالا تغییراتی است که در جریان حاملگی بطور طبیعی در بدن اتفاق می افتد وبرای مادر ممکن است قابل تحمل نباشد .
بعضی از این حالت ها نیاز به مراجعه پزشک دارند وبعضی دیگر نیاز به خود درمانی .
بیش از همه خانم های باردار شکایت یبوست دارند.و هچنین تکرر ادرار، سوء هاضمه ،هموروئید یا بواسیر ،درد کمر ،استفراغ صبحگاهی ،خطوط پوستی در ناحیه شکم . و نشت ادرار . در صورتیکه مشکل یبوست دارید می توانید ازغذا های فیبر دار استفاده کنید وآب زیاد بنوشید به دفعات به توالت بروید .از خوردن داروهای مسهل تا می توانید بپرهیزید  و بطور منظم ورزش کنید .در صورتیکه جواب نداد به پزشکتان مراجعه کنید ، چون درمان به موقع یبوست احتمال بروز بواسیر را نیز کم می کند .استفراغ هم در 3 ماه اول  علامت شایعی است اغلب یکی از نخستین علائم بارداری است . خستگی ممکن است این عارضه را بیشتر کند و معمولا  بعد از سه ماهه اول حاملگی از بین می رود . برای آنکه از شر آن راحت شوید از غذاها و بوهایی که احساس تهوع به شما می دهد بپرهیزید . دفعات غذا خوردن را زیاد و حجم آنرا کم کنید در صورتیکه جواب نداد با توصیه پزشک ازداروهای کم خطر می توان استفاده کنید.
خطوط پوستی که در ناحیه شکم گاهی در بعضی از مادران بوجود می آید به دلیل کشیدگی بیش از حد پوست ناشی از افزا یش وزن بیش از حد می باشد این خطوط بندرت کاملا از بین می رود ولی ممکن است کم رنگ شوند می توان از کرم های مرطوب کننده استفاده کرد .
در صورتیکه تکرر ادرار دارید که از فشار رحم برروی مثانه ناشی می شو د.سعی کنید شبها مایعات کمتر مصرف کنید و در صورتی که درد دارید به پزشکتان مراجعه کنید .
برای آنکه دچار تورم پاها نشوید یا اگر علائمی از واریس پا مشاهده کردید بهتر است بیشتر اوقات هنگام استراحت پاهایتان را بالا بگذارید .نرمش های ملایم انجام دهید .پایین رختخوابتان را با استفاده از بالش بالا نگه دارید.تورم زیاد پاها نیاز به ویزیت پزشک دارد ممکن علامتی از مسمومیت حاملگی باشد .
در صورت بروز این علایم فورا خود را به مرکز پزشکی نزدیک برسانید .سردرد شدید ،تاری دید ،درد شکمی شدید ،خونریزی ،نشت مایع از واژن ،تورم دستها صورت و قوزک پا ،استفراغ شدید ومکرر ، تب بالا ، بی حرکتی نوزاد .
در دوران بارداری برخی از مادران دارای اشتهای روزافزون شده که خود منجر به چاقی زیاد می گردد وبعضی رغبت شدید به نسبت به برخی از غذا ها ی غیر معمول پیدا می کنند .به خانم های باردار بطور صریح باید گفت یک چنین رفتار ورغبت شدید یک حالت طبیعی بارداری نبوده وکوشش بعمل آید تا آنرا بر طرف نمایند.
 (تغذیه مادر وکودک انتشارات دانشگاه تهران )


4 .بهداشت دوران بارداری:

 

خانم های باردار در طی دوران بارداری باید مورد معاینه ومراقبت های پزشکی قرار گیرند زیرا در این دوران بیماریهای مزمن یا نهفته مادر آشکار می گردد .مسلم است که اثرات این بیماریها در جنین نیز منعکس می گردد بطور کلی اگر زندگی روز مره خانم باردار در دوران قبل از بارداری عادی وطبیعی باشد هیچگونه تغییری در روش زندگی در دوران بارداری لازم نیست .شرکت در کلاس های آموزش برای زوج های جوان ومواظبت از خانم باردار توسط پزشک متخصص زنان اهمیت بسزایی دارد . هدف های مواظبت از نظر سلامت مادر عبارت اند از  : 

-    حفظ سلامتی وآرامش خیال خانم باردار   
-    تقلیل عوارض دوران بارداری
-    تقلیل خطرات وضع حمل
     -آماده کردن بدن سالم برای زایمان و ایجاد سلامتی بعد از زایمان
امروزه در کلیه مراکز طبی معاینه مکرر خانم باردار امری ضروری محسوب می گردد .معاینات دوران بارداری باید هرچه زودتر شروع شده ودر هفت ماه اول هر چهار هفته یکبار وبعد از آن تا ماه آخر حاملگی هر دوهفته یکبار ودر ماه آخر هر هفته یکبار تکرار گردد .
خانم های باردار معمولا زود خسته می شوند از این رو خانم های بارداری که شخصا کارهای روزانه خانه را به عهده دارند لازم نیست ورزش اضافی انجام دهند .استفاده از هوای  آزاد ،آفتاب ،وتفریحات مختلف توصیه می شود. مسافرت هر چند طولانی باشد هیچگونه خطری را در بر نخواهد داشت .
در دوران بارداری خصوصا درهفته ها وماههای اول مادر باید از مصرف هر گونه دارویی بدون تجویز پزشک خود داری کند . 

 (تغذیه مادر وکودک انتشارات دانشگاه تهران)   

تغذیه مادر در دوران بارداری:


 یکی از مهمترین موارد قابل بحث که در اولین ملاقات خانم باردار با پزشک مطرح می شود وزن وی می باشد وزن اضافی در بارداری یکی از شاخص های تغذیه ای است که علت آن بیشتر مصرف انرژی است وزن نوزاد در زمان تولد شاخص دیگری است که رشد جنین را نشان می دهد. روند افزایش وزن مناسب می بایستی طبق نظر متخصص زنان باشد .
کمیته تحقیقات تغذیه این اضافه وزن را 11کیلو گرم می داند. برای اولین بارداری که بدون محدودیت غذایی است اضافه وزن 12.5 کیلو گرم می باشد افزایش وزن تدریجی ویکنواخت در دوران برداری اهمیت بیشتری دارد. نباید اضافه وزن ناگهانی ودر آخر بارداری باشد .خانم هایی که چاق هستند وباردار میشوند نباید برای لاغری آنان انرژی محدودی را توصیه کرد .کودکان متولد شده با وزن کم بیشتر از مادرانی دنیا می آیند که افزایش وزن کمتری در دوره بارداری داشتند .بطور کلی در دوران بارداری مقدار غذا نباید بیشتر یا کمتر از مقداری که شخص درحالت عادی استفاده می کرده تعیین گردد .در ماههای آخر بارداری که مادر باردار احتیاج به کالری بیشتری پیدا می کند،  این افزایش نیاز با کاهش فعالیت مادر جبران می گردد . نیاز خانم بار دار به پروتئین بیشتر ، کاملا مشخص است .بطور کلی می بایستی دو سوم از پروتئین مصرفی از نوع منبع حیوانی مثل گوشت ،شیر ،تخم مرغ ،پنیر، ماهی ،تامین گردد پروتیین اضافی را با اضافه کردن روزانه شیر تامین گردد .از خوردن غذا های آماده ،کنسرو ها ،سوپ های پاکتی ،خوردن غذا در اغذیه فروشیها ،شیر ولبنیات غیر پاستوریزه وغیره خود داری کنید وبیشتر از غذا هایی استفاده کنید که مواد افزودنی ندارند .از غذاهایی استفاده کنید که حاوی مقدار زیاد اسید های چرب با زنجیره بلند واشباع نشده هستند که برای رشد وتکامل مغزی ودستگاه عصبی نوزاد بسیار حیاتی اند مثلا ماهی وروغن ماهی وروغن های مایع روغن کنجد وروغن زیتون .بطور کلی شیر ،میوه جات ،سبزیجات ،در مقادیر کافی می توانند تمام ویتامینها ی لازم را تامین سازند .زمانی که رژیم غذایی خوب ومخلوط مصرف شود نیازی به هیچگونه ویتامین اضافی نخواهد بود .تجویز اسید فولیک همراه با غذا برای خانم های باردار کم در آمد یا دارای بارداری متعدد ویا آنهایی که سابقه کم خونی دارند توصیه می شود .برای آنهایی که شیر نمی خورند ویتامین D تنها ویتامینی است که باید مکمل آن در نظر گرفته شود از آنجایی که تغذیه ولو کامل آن احتمالا نمی تواند نیاز آهن بدن را تامین کند تجویز کپسولهای آهن اضافی لازم است .

(تغذیه مادر وکودک انتشارات دانشگاه تهران )

 

6.ورزش ودوران بارداری:


•    بارداری و زایمان فشار زیادی را به شما وارد می سازد .بنابراین هر قدر خود را آماده تر سازید حال بهتری خواهند داشت و تمرین های آرام بخش نیز به همین اندازه اهمیت دارند. این تمرین ها را می توانید  در منزل انجام دهید هیچ وقت برای شروع دیر نیست .ابتدا این تمرینات به صورت سبک وملایم حد اقل زمان آنرا به 20 دقیقه در روز برسانید .
•    شنا ورزشی است عالی وکاملا بی خطر آب مانند بالشی بدنتان را محافظت می کند .
•    تا جاییکه می توانید کارهایتان بصورت نشسته انجام دهید مثلا برای نظافت ،مرتب کردن رختخواب ،یا لباس پوشاندن به کودکتان بجای این که در حالت ایستاده به جلو خم شوید روی زمین بنشینید وزانو بزنید .
•    برای تقویت ران ها بنشینید وپشتتان را راست نگهدارید کف پاها را به هم بچسپانید وپاشنه پایتان را به بدن نزدیک کنید .قوزک پاهایتان را با دست بگیرید وبا آرنج ها یتان  رانهایتان را به پایین فشار دهید 20 ثانیه در همین حال بمانید .
•    همیشه وقتی خوابیده اید برای برخواستن به یک طرف برگردید سپس به حالت زانو زده تغییر حالت دهید سرانجام از قدرت زانو هایتان برای ایستادن استفاده کنید وپشت خود را راست نگهدارید .
•    با ایستادن جلوی آیینه قدی می توانید ببینید که نحوه ایستادن شما درست هست یانه .
•    پشت خود را به حالت کشیده وراست نگهدارید تا وزن کودک در وسط قرار گیرد و توسط عضلات ران ،باسن وشکم شما نگه داشته شود، سینه ودنده هایتان را بالا دهید ، عضلات شکم را سفت کنید ،پنجه هایتان را کمی از هم فاصله دهید .  هنگام برداشتن چیزی از زمین زانو هایتان را خم کنید و پشت تان را در حد امکان راست نگه دارید، جسم مورد نظرتان را در حد امکان به نزدیک بکشید .
•    برای تقویت عضلات لگن این تمرین را زیاد انجام دهید حد اقل 3 یا 4 بار درروز به پشت بخوابید ، زانوهایتان را خم کنید وکف پاهایتان را روی زمین قرار دهید ، اکنون عضلات خود را سفت کنید به گونه ای که می خواهید مانع خروج ادرار شوید، یک لحظه مکث کنید، سپس بتدریج عضلات تان را شل کنید این کار را 10 بار تکرار کنید .
•    کف دست ها وزانو هایتان را روی زمین قرار دهید دقت کنید پشت تان صاف باشد عضلات شکمتان را تو بکشید عضلات باسن را سفت کنید در حالیکه نفستان را بیرون می دهید لگن را اندکی به جلو متمایل کنید پشتتان باید بالا بپرد چند ثانیه در این وضعیت باقی بمانید سپس نفس را تو بکشید وعضلات را رها کنید.
•                                                                                                                                        (راهنمای کامل مراقبتهای دوران بارداری نشر دانش ایران )


  در ادامه نیز توضیحاتی در رابطه با چند گروه دارویی مهم آمده که اطلاع از آنها برای کلیه زنان باردار مفید میباشد.

 • مشتقات پنی سیلین (آموکسی سیلین و آمپی سیلین ) : در دوران بارداری بی خطرهستند. مصرف پنی سیلین ها در دوران شیردهی مشکلی ایجاد نمی کند. 
 • سفالوسپورینها : این داروها در بارداری بدون خطر هستند. .مترونیدازول : مترونیدازول برای انسانها کارسینوژن نیست وسبب اختلالات جنین نمی شود. ولی برخی اعتقاد دارند که بهتر است از مترونیدازول بعد از سه ماهه اول بارداری استفاده شود. مترونیدازول در شیردهی بدون خطر است. البته توصیه می شود که بدنبال تجویز دوز ۲ گرمی دارو ، شیردهی برای ۲۴ – ۱۲ ساعت قطع شود.
 •  . آمینوگلیکوزیدها : تجویز این داروها به مادر با افزایش خطر اتوتوکسیسیته(آسیب رسانی به گوش) در جنین همراه است، بنابراین بهتر است  فقط در عفونتهای گرم منفی شدید از آن استفاده شود. آمینوگلیکوزیدها در دوران شیردهی منع مصرف ندارند.
 •  . کوتریموکسازول : تماس با این دارو در سه ماهه اول بارداری مختصری بر خطر ایجاد نقایص هنگام تولد ( بویژه نقایص قلبی عروقی ) می افزاید. برخی مطالعات بر افزایش خطرابتلا جنین به نقایص لوله عصبی خبر داده اند. بهتر است این دارو در سه ماهه اول بارداری استفاده نشود. در نوزادان این دارو می تواند باعث افزایش هیپربیلی روبینمی(زردی) شود. بنابراین بهتر است نزدیک به زمان وضع حمل استفاده نشود. در دوران شیردهی این دارو مشکلی ایجاد نمی کند.
 • نیتروفورانتوئین : در بیماران مبتلا به کمبود G6PD (فاویسم) نیتروفورانتوئین می تواند سبب آنمی همولیتیک (حالتی از شعله ور شدن بیماری که توام به کم خونی ناشی از سلولهای قرمز خون است)شود. بهتر است این دارو نزدیک به زایمان استفاده نشود. این دارو دردوران شیردهی منع مصرف ندارد.
 •  . اریترومایسین وآزیترومایسین : به عنوان جایگزین پنی سیلینها استفاده می شوند. مصرف این داروها در شیردهی بلامانع است. . تتراسیکلینها : این داروها میتوانند سبب رنگی شدن دندان و اختلالات اسکلتی شوند. در مورداستفاده ازاین داروها در بارداری باید خطرات و فواید در برابر هم سنجیده شود. سیاه زخم از جمله مواردی است که در آن فایده مصرف داکسی سیلین برعوارض آن برتری دارد.
 •  . کینولونها : از جمله سیپروفلوکساسین بر روی غضروف در حال رشد ( درحیوانات)اثر توکسیک یا سمی دارند. بنابراین بجز در موارد شدید نباید ازاین داروها در دوران حاملگی استفاده کرد.
 •  . آنتی هیستامینها : بیشترآنتی هیستامینها در دوران حاملگی بدون خطر هستند، اما برم فنیرامین باافزایش خطر ناهنجاری جنین همراه است. ازجمله آنتی هیستامینهای بی خطر دردوران حاملگی می توان به کلرفنیرامین ، کلماستین ، دیفن هیدرامین وداکسیلامین اشاره کرد. در مورد آنتی هیستامینهای جدیدتر( آستمیزول ،سیتریزین ، لوراتادین ) اطلاعات کافی دردست نیست، بنابراین بهتر است بعنوان خط دوم درمان از آنها استفاده شود. . دکونژستانها : بیشتر دکونژستانهای خوراکی داروهای سمپاتومیمتیک هستند. از این داروهامیتوان به پزودوافدرین ، فنیل افرین و فنیل پروپانولامین اشاره کرد. مصرف پزودوافدرین در سه ماهه اول بارداری با گاستروشزی(بیرون ماندن احشا شکمی از دیواره شکم) همراه بوده است.
 •  . داروهای ضد سرفه : این داروها نظیر کدئین و دکسترومتورفان در حاملگی بی خطر هستند.
 •  . داروهای ضد آسم : آسم شایعترین بیماری تنفسی مزمن در دوران حاملگی است که می تواند سبب زایمان زودرس - کاهش وزن نوزاد … شود. تمامی بیماران باید سالانه واکسن آنفولانزا دریافت کنند.
 •  . بتاآگونیستها : این داروها نظیر آلبوترول ، تربوتالین و متا پروترنول استنشاقی خط اول درمان آسم حاد هستند. آگونیستهای استنشاقی گیرنده بتا در دوران حاملگی وشیرخوارگی بدون خطر هستند. تمامی اینداروها میتوانند سبب تاکی کاردی ودیگر اثرات قلبی عروقی شوند. این اثرات معمولا خفیف وخودمحدود هستند.
 •  . گلوکوکورتیکوئیدها : استروئیدهای استنشاقی ( بکلومتازون ) نیز خط اول درمان آسم هستند که تراتوژن نیستند و در دوران شیردهی نیز می توان استفاده کرد. گلوکوکورتیکوئیدهای سیستمیک میتوانند خطر شکاف لب و کام را تا ۵ برابرافزایش دهند.
 •  . داروهای آنتی دوپامینرژیک : نظیر پروکلرپرازین ، متوکلوپرامید ، کلرپرومازین ، پرفنازین ، دروپریدول ،هالوپریدول در مقایسه با آنتی هیستامینها عوارض مادری بیشتری ایجاد می کنندو ممکن است با افزایش مختصر خطر نقایص هنگام تولد همراه باشند. بهتر است از پروکلرپرازین یا متوکلوپرامید به عنوان داروهای خط اول از این دسته استفاده شود. این داروها در شیردهی بدون خطر هستند البته باید نوزاد را ازنظر سداسیون(کاهش سطح هوشیاری) تحت نظر داشت.
 •  . داروهای ضد ریفلاکس : آنتی اسیدها خط اول درمان و بدون خطر هستند. آنتی هیستامینهای H2در دوران حاملگی و شیردهی بدون مشکل هستند. میتوان از داروهای پیش برنده نظیر متوکلوپرامید استفاده کرد. در ارتباط با سیزاپراید اطلاعات کمی وجود دارد. سوکرالفیت ممکن است سبب بهبود علائم شود. مصرف میزوپروستول در دوران بارداری ممنوع است(احتمال سقط را بالا میبرد). بهتر است از مهارکننده های پمپ پروتون هم دربارداری استفاده نشود.
 •  . مسکن ها : آسپیرین براحتی از جفت عبور می کند و مصرف آن در سه ماهه اول بارداری با گاستروشزی همراه است. دوز بالای آسپیرین با جدا شدن زودرس جفت همراهی دارد. بهتر است از آسپیرین در دوران شیردهی استفاده نشود.
 •  ایندومتاسین و ایبوپروفن : می توانند سبب تنگی مجرای شریانی شوند و بنابراین نباید بعد از هفته ۳۲بارداری مورد استفاده قرار گیرند. همچنین بعد از سه ماهه اول می توانند سبب الیگو هیدرآمنیوس شوند ( تاثیر مستقیم روی کلیه جنین ). از این دو دارو میتوان در شیردهی استفاده کرد.
 •  استامینوفن : در دوزهای معمول در دوران حاملگی و شیردهی بی خطر است. این دارو مسکن انتخابی برای انواع دردها است.. مسکن های اپیوئیدی : تمامی این داروها از جفت عبور می کنند. مصرف این داروها نزدیک به زمان وضع حمل می تواند سبب دپرسیون نوزاد شود.   
 •  ضد افسردگی : داروهای ضدافسردگی سه حلقه ای سبب مالفورماسیون نمی شوند اما در دوران حاملگی بهتر است از نورتریپتیلین- دزیپرامین - آمی تریپتیلین و ایمیپرامین استفاده کرد. اما در مورد استفاده از آمی تریپتیلین و ایمی پرامین در دوران شیردهی هشدار داده شده است.
 •  . فلوکستین : خطر مالفورماسیون های جنینی را افزایش نمی دهد ولی فلوکستین و دیگرSSRIهابا اختلال در تطابق نوزاد ( شامل دشواری تنفس ، سیانوز در هنگام شیر خوردنو لرزش ) همراه هستند. تاثیر فلوکستین بر روی شیرخوار نامشخص است و میتواند سبب نگرانی باشد.
 •  . پاروکستین : مصرف این دارو می تواند با افزایش خطر نقایص قلبی همراه باشد. همچنین در سه ماهه سوم ، خطر ایجاد هایپرتنشن(فشار خون بالا) پایدار ریوی در نوزاد افزایش می یابد. بنابراین در دوران حاملگی نباید از این دارو استفاده شود.
 •  . داروهای ثابت کننده خلق : لیتیوم - والپروات و کاربامازپین تراتوژن هستند.
 •  مطالعات جدید ارتباط لیتیوم با آنومالی ابشتاین را زیر سوال برده اند. لیتیوم سبب هیدرآمنیوس ( در نتیجه دیابت بی مزه در جنین ) نیز می شود. ازلیتیوم نباید در دوران شیردهی استفاده شود.
 •  والپروات سدیم و کاربامازپین با افزایش خطر ایجاد نقایص لوله عصبی همراه هستند. در صورت استفاده از این داروها باید در سه ماهه دوم سونوگرافی هدفمند انجام شود وغربالگری از نظر آلفافیتوپروتئین سرم مادر صورت گیرد.
 •  . داروهای ضد اضطراب : ممکن است بنزودیازپین ها با افزایش خطر ایجاد شکاف لب همراه باشند. تاثیر این داروها بر روی شیرخوار نامشخص است و می تواند سبب نگرانی باشد.
 •  . داروهای آنتی سایکوتیک : داروهای ضد سایکوز مانند بوتیروفنون ها ( هالوپریدول ) وفنوتیازین ها بدون خطر هستند. بهتر است هالوپریدول در شیردهی استفاده نشود.
 •  . ویتامین ها و املاح : فولات از وقوع NTD(نقایص لوله عصبی) می کاهد و ممکن است سبب کاهش اختلالات دستگاه قلبی عروقی و ادراری نیز شود.

 آهن هماتوکریت در زمان زایمان و ۶ هفته بعد از آنرا بالاتر می برد.
 بر اساس برخی مطالعات کلسیم سبب کاهش میزان بروز هایپرتنشن بارداری و پره اکلامپسی می شود.
در موارد کمبود روی تجویز آن می تواند بر وزن و دور سر نوزاد بیافزاید.
 تنها ویتامین تراتوژن ویتامین A است این ویتامین در دوز بیش از ۱۰۰۰۰ واحددر روز تراتوژن است و می تواند سبب آنومالیهای ستیغ عصبی در جمجمه شود. بهتر است روزانه بیش از ۵۰۰۰ واحد مصرف نشود.
 . داروهای ضد تشنج : فنی توئین می تواند سبب سندرم هیدانتوئین جنینی شود که با آنومالی های سری صورتی - اندامها - تاخیر در رشد و تکامل نوزاد مشخص می شود. از این دارومی توان در دوران شیردهی استفاده کرد.کاربامازپین اختلالاتی شبیه فنی توئین ایجاد می کند و علاوه بر آن خطر اسپینا بیفیدا را نیز افزایش می دهدفنوباربیتال اختلالاتی شبیه به سندرم هیدانتوئین ایجاد میکند و علاوه بر آن سبب اختلالات قلبی و شکاف دهان و صورت نیز می شود.
 والپروات سدیم میتواند سبب اسپینابیفیدا در ناحیه لومبوساکرال – اختلالات قلبی - شکاف دهان و صورت واختلالات ادراری تناسلی شود. از این دارو درشیردهی میتوان استفاده کرد.
 . داروهای ضد انعقاد : وارفارین تراتوژن است و به راحتی از جفت عبور میکند.وارفارین می تواند سبب هیپوپلازی بینی- آتروفی دو طرفه اپتیک - نابینایی و عقب افتادگی ذهنی شود. هپارین (رگولر و با وزن مولکولی کم ) به مقدار زیاد از جفت عبور نمی کند وتراتوژن نیست. از داروهای ضد انعقاد می توان در شیردهی استفاده کرد. . داروهای ضد سردرد : سوماتریپتان به نظر تراتوژن نمی آید.از بتابلوکرها و بسیاری از داروهای ضد افسردگی برای پیشگیری از سردرد استفاده می شود و به نظر می رسد که در دوران حاملگی و شیردهی بی خطر باشند .  تهیه وتنظیم از "دکتر عبدالحسین رخشانی زاده متخصص بیماریهای کودکان "

 

   اثرات زایمان طبیعی برایمنی نوزادان :

 

میکروب های زیادی به طور معمول در بدن ما وجود دارند که بیشتر آنها روی پوست ودر دستگاه گوارش مستقر می باشند .این باکتریهای بی ضرر که جمعیت طبیعی باکتری های روده یا فلور طبیعی نا میده می شوند در یک انسان سالم ایجاد بیماری نمی نمایند بیشترین تعداد این باکتریها در دستگاه گوارش مستقر می باشند .در دستگاه گوارش هرچه به سمت پایین حرکت نماییم تعداد باکتریهای فلور با جمعیت طبیعی افزایش می یابند بطوری که در روده بزرگ که مدفوع شکل می گیرد حدود 500 نوع باکتری وجود دارد ومقدار آنها تا حدی است که 60 درصد وزن خشک مدفوع را تشکیل می دهند پس تعداد آنها در روده وبدن انسان بسیار زیاد می باشند .سوال این است که این باکتریها چه استفاده ای برای بدن دارند ؟
مطالعات نشان داده است که این باکتریهای بی آزار که بطور طبیعی در دستگاه گوارش ما وجود دارند یک زندگی انگلی وفرصت طلبانه نیست بلکه یک نوع همزیستی است .فواید این باکتریها برای بدن ما شامل موارد زیر است .
تجزیه مواد انرژی زای استفاده نشده
تحریک سیستم ایمنی
پیشگیری از رشد باکتریهای بیماری زا
تولید ویتامین هایی نظیر بیوتین وویتامین K
جنینی که در بدن مادر است در محیطی کاملا استریل قرار دارد وهیچ گونه باکتری در بدن وجود ندارد .لحظه ای که به دنیا می آید ودر تماس با جهان خارج قرار می گیرد میکروب های متنوعی شروع به استقرار در بدن او می نمایند و محل های اصلی پوست ودستگاه گوارش هستند واز این جاست که موضوع بحث ما آغاز می شود هنگام تولد وطی ماههای بعد از آن باکتریها از مادر ومحیط اطراف روی بدن در دستگاه گوارش نوزادمستقر می شوند وتکثیر می یابند بعد از زایمان طبیعی گونه ای از باکتریها در دستگاه گوارش نوزاد مستقر می شوند که از مدفوع مادر وناحیه تناسلی وی منشاءمی گیرند در حالی که در نوزاد متولد شده به روش سزارین این باکتریها عمدهاز هوا ،کودکان دیگر ،پرستاران منشاء می گیرد در کودکی که به دنبال زایمان طبیعی به دنیا می آید بعد از یک ماه فلور طبیعی یا جمعیت باکتریهایی که در روده وی مستقر می شوند شبیه به باکتریهای روده ای مادر است .در حالیکه در شیر خوران ماه عسل زایمان سزارین نوع جمعیت میکروبی روده آنها به مدت 6 ماه یا کمی بیشتر طول ذمی کشد تا به فلور طبیعی روده مادر برسد .اگر چه مهمترین فاکتور تعیین کننده باکتریهای روده نوع زایمان است ولی عوامل دیگر مثل شیری که کودک مصرف می نماید وسن بارداری که کودک به دنیا می آید بیمار شدن نوزاد واستفاده از آنتی بیوتیک ها در تغییر فلور روده نقش دارند
 "دکتر فرهاد خدیوی زند متخصص کودکان "

 

آسم وحا ملگی :


آسم شایع ترین بیماری ریوی در زمان حاملگی است ودر 3 تا 8درصد زنان حامله وجود دارد .آسم زمان حاملگی در 35 در صد موارد تشدید ودر 28 در صد موارد تخفیف ودر 33 در صد موارد بدون تغییر می ماند .
کاهش یا قطع داروی ضد آسم بعد از آگاهی از حامله بودن می تواند باعث تشدید آسم شود به ویژه استفاده نا کافی از کورتیکو استرویید استنشاقی خطر تشدید آسم را افزایش می دهد .
تدابیر در مانی مناسب آسم در حاملگی عبارت اند ازمانیتورینگ عملکرد ریه .
1.پرهیز از عوامل محرک آسم
2.ارزیابی مرتب بیمار با PEFR.ویا اسپیرومتری
3.استفاده از کورتیکو استرویید استنشاقی درمان ارجح تمام اشکال آسم مداوم در حاملگی می باشد .
4. سالبوتامول بتا آگونیست کوتاه اثر انتخابی است .
5.بیمار حامله مبتلا به آسم حاد می بایست در پوزیشن نشسته استراحت کند
6.در زایمان به روش طبیعی بیحسی اپیدورال روش مناسبی در حین زایمان محسوب می شود

آمار سایت

005829
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
206
0
206
0
34088
0
5829