جستجو

دسته بندی مطالب براساس سن

 

 

*** انجام عمل ختنه بدون درد و بدون خونریزی توسط متخصص کودکان (با تعیین وقت قبلی )***

 

 

 

 بيـماری ای که ازآن وحشت داريــــم

اسهال و استفراغ از بيماريهاي شايع دوران کودکي هستند و با وجود اينکه در بزرگسالي هم اتفاق ميافتند، اما بروز آن در بچهها و به خصوص دوران شيرخوارگي بسيار مهم تلقي ميشود. اول از همه بايد بدانيد بچهها تا پيش از شش ماهگي تنها بايد با شير مادر تغذيه شوند. شيوع اسهال و استفراغ در کودکاني که از شيشه و پستانک استفاده ميکنند، بيشتر است، چون اين وسايل به راحتي آلودگيها را انتقال ميدهند. شايعترين علت بيماريزاي اسهال در كودكان ويروسها هستند و در ميان ويروسها «روتاويروس» عامل 35 درصد اسهال حاد آبكي كودكان است. البته باكتريها و ساير ميكروبها مثل آميب و انگلها هم از ديگر عوامل ايجاد اسهال عفوني هستند.سوء تغذيه خود باعث افزايش چند برابري خطر اسهال و نيز خطر مرگ و مير ناشي از اسهال در كودكان است كه خصوصاً خطر سوء تغذيه ريزمغذيها مثل ويتامينها و مواد معدني در ايجاد اين خطر بيشتر از ساير مواد غذايي است. در اين ميان كمبود ويتامين A و نيز روي (Zinc) با افزايش خطر مرگ و مير ناشي از اسهال همراه است.
ساير فاكتورهاي خطر شامل: سن پايين كودكان و فقدان تغذيه انحصاري با شير مادر است يعني كودكاني كه زير 2 سال سن دارند و شيرخشك خوار هستند بيشتر در معرض ابتلا به اسهال هستند. البته شيرخواراني كه در مدت حداقل 6 ماه اول زندگيشان فقط با شيرمادر تغذيه شدهاند نسبت به شيرخشكخواران يا شيرخواراني كه علاوه بر شير مادر از شير خشك هم استفاده كردهاند در معرض خطر كمتري قرار دارند.
در حال حاضر در برخي كشورهاي پيشرفته هنوز هم اسهال مسؤول 18 درصد مرگ و مير كودكان است. ميزان ايجاد اسهال كودكان نسبت به گذشته چندان تفاوت نكردهاست؛ اما مرگ و مير به علت اسهال به دليل بهبود و ارتقاء پروتكلهاي درماني و نيز بهبود وضعيت تغذيه شيرخواران در دوره بيماري كاهش يافتهاست. شيرخواران كوچك خصوصاً زير 6 ماه، كودكان دچار بيماريهاي مزمن، كودكان تبدار با دماي بالاي 39 بدن، آنهايي كه دچار ا سهال خوني شدهاند و يا كساني كه علاوه بر اسهال داراي استفراغ پايدار هستند و يا كودكاني كه چنان اسهال شديدي دارند كه موجب كاهش دفع ادرار، چشمهاي گود افتاده و كاهش سطح هوشياري در آنها شدهاست، بيش از سايرين نياز به توجه دارند؛ چرا كه كاهش ميزان آب بدن آنها ميتواند به سرعت موجب عواقب وخيمي شود. بنابراين در اين شرايط ميبايست هر چه سريعتر از پزشكان كمك گرفت.
مهمترين اصل در درمان اسهال كودكان جايگزيني مايعات مناسب به صورت خوراكي ميباشد. همچنين در صورتي كه براي جايگزيني مايعات نياز به سرمتراپي وريدي باشد نيز ميبايست هرچه سريعتر پس از جبران اوليه تغذيه شروع شود.
 شما براي جلوگيري از عوارض کمآبي و افت فشار خون احتمالي و يا حتي شوک، بايد حتماً از پودر او. آر. اس (ORS) استفاده کنيد. يک بسته  آن را در يک ليتر آب جوشيده حل کرده و خنک کنيد و با قاشق يا فنجان به کودک بدهيد. بهتر است  در شيشه شير ريخته نشود. سعي کنيد هر چند دقيقه يک قاشق به او بدهيد، به خصوص اگر کودک استفراغ ميکند.
براي تغذيه انتخاب رژيم اسهالي مناسب از اهميت ويژهاي برخوردار است. مايعاتي مانند نوشابه، آب ميوه صنعتي، چاي پررنگ براي درمان دهيدراتاسيون و كم آبي مناسب نيستند. اگر آبميوه دوست دارد، حتماً به طور طبيعي، آن را در منزل تهيه کنيد و مصرف نوع آماده صنعتي آن ممنوع است. تغذيه کودک شيرخوار را همچنان با شير مادر ادامه بدهيد و اگر غذا ميخورد، لزومي به پرهيز غذايي نيست. همه چيز بخورد، ولي مايعات شيرين که تشديد کننده اسهال است را قطع کنيد و به جاي آن دوغ و ماست به کودک بدهيد. نيز از مصرف غذاهاي چرب يا حاوي قندهاي ساده مانند شربتها و نوشابهها بايد پرهيز كرد. در مقابل رژيم غذايي مناسب براي بيمار اسهالي، دوغ بدون گاز مخصوصاً دوغهاي پروبيوتيك، چاي كمرنگ كمشيرين، سيب زميني و هويچ پخته، آب گوشت و آب جوجه و نيز كته برنج همراه با ماست به خصوص ماستهاي پروبيوتيك ميباشد.
کودکي که اسهال گرفته، بايد به خوبي و به طور منظم تغذيه شود. وقتي کودک در حال خوب شدن است، بايد حداقل تا دو هفته کمي بيشتر از معمول غذا بخورد. کودک دچار اسهال، وزن از دست ميدهد و لاغر ميشود، بنابراين يک کوک اسهالي نياز دارد تا همه گروه هاي مواد غذايي و مايعات را دريافت کند. اين غذاها موجب ميشود تا اسهال او برطرف شود و به بهبودي سريعتر او کمک ميکند. البته طبيعي است که کودک اسهالي تمايلي به خوردن نداشته باشد يا به علت تهوع و استفراغ، به خوردن غذا بيميل باشد. در اين صورت تغذيه او کمي مشکل است. در صورتي که کودک شش ماهه يا بزرگتر است، بايد او را تشويق کنيد هر چه قدر ميخواهد بخورد.
بهتر است غذاهايي را برايش درست کنيد که دوست دارد. غذاهاي کودک بايد کمنمک  باشد. غذاهاي نرم يا آبکي راحتتر خورده ميشوند، پس بهتر است اين غذاها بيشتر به کودک داده شود.
غذاهايي که از حبوبات و غلات درست ميشود، ماهي، گوشتي که خوب پخته و نرم شده، ماست و ميوه براي کودک خوب است.
بهتر است تنها يک تا دو قاشق چاي خوري روغن به حبوبات و سبزي غذاي کودک اضافه کنيد.
سعي کنيد در روز پنج تا شش بار در وعده هاي کوچک به او غذا دهيد.
زماني که اسهال کودک بند آمد، بايد غذاهاي بيشتري به کودک بدهيد، چون در اين زمان يعني زمان بهبودي، کودک بيشتر از روزهاي عادي به غذا احتياج دارد.
کودک بايد انرژي از دست رفته را دوباره باز يابد. در صورتي که وزن او به اندازه قبل از بيماري نرسيد، هنوز به مراقبت و غذاهاي سالم نياز دارد. ويتامين A در بهبودي کودک بسيار مؤثر است. شير مادر، جگر، ماهي، لبنيات، پرتقال و ميوههاي زرد رنگ و سبزيهاي برگ سبز سرشار از ويتامين A  هستند.
در شيرخواران بايد هر چه زودتر شيردهي (شيرمادر يا شيرخشك بدون رقيق كردن) آغاز شود. اكثر كودكان مبتلا به اسهال نيازي به محروميت از شير و جايگزيني آن با شير خشكهاي بدون لاكتوز ندارند؛ بجز گروه كوچكي كه دچار عدم تحمل لاكتوز حاد ميشوند و نيز برخي افراد با اسهال پايدار كه بيش از 14 روز از شروع اسهال آنها ميگذرد. كه اين دو گروه با تجويز پزشك متخصص رژيم غذايي مناسب را دريافت خواهند نمود.
سوء تغذيه خود يكي از عوامل خطر در ايجاد اسهال است كه در اين ميان نقش ريزمغذيها شامل مواد معدني و ويتامينها بيش از سايرين است. در ميان مواد معدني نقش مؤثر روي (Zinc) در مطالعات مختلف به اثبات رسيده است. در بيماران مبتلا به اسهال استفاده از «روي» به مدت 10 تا 14 روز باعث كاهش دوره بيماري و نيز كاهش شدت اسهال ميشود. همچنين ميزان مرگ و مير ناشي از اسهال را نيز كاهش ميدهد.
همچنين مصرف ويتامين A دفعات ابتلا به اسهال را در كودكان كاهش ميدهد و نيز موجب كاهش مدت دوره يك بيماري اسهال در فرد ميشود. مطالعات انجام شده نشان ميدهد كه استفاده از ويتامين A تا 34 درصد در كاهش ميزان مرگ و مير ناشي از اسهال مؤثر است. يكي از موارد مؤثر در جلوگيري از ابتلا به اسهال و نيز درمان آن مصرف مواد پروبيوتيك است كه در حال حاضر در كشور ما بصورت دوغ و ماستهاي پروبيوتيك در بازار وجود دارد. اين ماستها حاوي باكتريهاي غيربيماريزا و مفيد شامل لاكتوباسيل و بيفيدو باكتريوم ميباشند. مصرف اين مواد در كشورهاي در حال توسعه براي جلوگيري و درمان اسهال موفق بودهاست.
بهترين راه درمان اسهال، خوراندن مقدار فراواني مايع و محلول نمکي ORS است.
در صورتي که پودر ORS در دسترس نبود، ميتوانيد اين محلول را براي کودک درست کنيد:
چهار قاشق غذاخوري شکر را با نصف قاشق چايخوري نمک در يک ليتر آب کاملاً تميز و پاک مخلوط کنيد. توجه داشته باشيد که اين مواد به همين نسبت صحيح با هم مخلوط شوند. در صــورتي که شکر آن بيشتر شود، اسهال بدتر مي شود. همچنين نمک زياد ميتواند براي
 ســلامت کودک ضــرر داشــته باشـــد.

 

 

 

آمار سایت

005783
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
160
0
160
0
34042
0
5783