جستجو

دسته بندی مطالب براساس سن

 

 

*** انجام عمل ختنه بدون درد و بدون خونریزی توسط متخصص کودکان (با تعیین وقت قبلی )***

بهترین سن برای بچه دار شدن چه زمان است ؟


شاید بهترین سن 20 تا 30 سالگی باشد هرچه امروزه زنان بیشتری بعد از این سن ازدواج می کنند .بعد از سن 35 سالگی خطر حاملگی های دشوار افزایش می یابد اما اگر بدن متناسب وزندگی سالم داشته باشید این خطر کمتر خواهد بود .در مادران زیر 18 سال خطر مرده زایی ویا نوزاد با وزن تولد کم بیشتر است .


آیا  تزریق واکسن آنفلو انزا در دو ره بارداری ضرورت دارد ؟


همانطور که می دانید آنفلوانزا یک عفونت بسیار مسری است وهمه ما در معرض گرفتن آن در فصل پاییز وزمستان تا اوایل بهار هستیم هیچ راه مطمئنی برای پیشگیری از بروز بیماری نداریم اگه واکسن نزنیم چه باید بکنیم .با تزریق واکسن به مادر حامله دونفر از خطر مصون می مانند حتما باید واکسن تزریق شود .


چه موقع واکسن تزریق شود بهتر است ؟


بهترین وقت تزریق واکسن شهریور ماه هرسال است ولی در طی دوره واگیر داری میشود تزریق کرد


در بارداری آیا سفر با هواپیما ممکن است .؟


معمولا دلیلی برای خود داری از سفر هوایی در دوران بارداری وجود ندارد اما تر جیحا تنها سفر نکنید . در سفر لباسهای گشاد وراحت بپوشید در طی سفر های طولانی حد اقل دوساعت یکبار کمی قدم بزنید و همیشه پرونده بارداری را با خود داشته باشید.


سه ماهه بار دار هستم به دلیل سرماخوردگی میخواهم دارو مصرف کنم ضرری ندارد .؟


مصرف دارو در دوره بارداری بحث بسیار با اهمیتی است از آنجاییکه تنوع دارو ها بسیار ریاد است ومصرف هر یک از آنها تاثیر  خاص خود را دارد بدین لحاظ لیست تقریبا کاملی از هر دارو واینکه آیا مجاز به مصرف آن هستیم در انتهای مبحث دوره بارداری در همین سایت جهت اطلاع مادران عزیز آورده ایم پس لطفا روی مبحث دوره بارداری کلیک کنید .


بهترین روش زایمان کدام است ؟زایمان طبیعی یا سزارین ، بهتر است کدام را انتخاب کنم عوارض و مزایای هرکدام چیست ؟


 این مطلب راهنمای شما میباشد تا با عوارض و مزایای هر کدام از روش های زایمان طبیعی و سزارین آشنا شوید و بتوانید با چشم باز انتخاب کنید.زایمان طبیعی از اسمش پیدا است یک فرایند طبیعی میباشد که هر مادری که سالم باشد میتواند به طور طبیعی فرزند خود را بدنیا بیاورد. معمولا زایمان سزارین فقط برای موارد دارای مشکلات پزشکی که جان مادر و جنین در خطر باشد استفاده میشود


اما اینکه کدام روش زایمان را انتخاب کنید؟


باید گفت کشور ایران از نظر آمار زایمان های سزارین در جهان رتبه دوم را دارد. نگرانی ها درباره شیوع و انجام بیش از حد سزارین در میان زنان ایرانی برانگیخته شده ولی خانم هایی که از عوارض زایمان طبیعی رنج می برند و از اینکه سزارین را به جای روش طبیعی انتخاب نکرده اند و پشیمانند هم کم نیستند. پس این مطلب از هفت گنج را با دقت مطالعه نمایید تا با چشم کاملا باز بتوانید انتخاب نمایید.


محققین میگویند عوارض زایمان طبیعی یک سوم زایمان سزارین است و دوره نقاهتش بسیار کمتر است و مهمتر اینکه در آن از ماده بیهوشی استفاده نمی‌شود. نوزادانی که با زایمان طبیعی به دنیا می‌آید ریه‌هایش خالی است و احتمال بیماری مشکل تنفسی گذرای نوزادی برایش کمتر است. این نوزادان وقتی به دنیا می‌آیند خیلی هوشیارتر هستند و کمتر به اکسیژن نیاز پیدا می‌کنند.


باید گفت درد زایمان طبیعی بعد از زایمان کمتر است اما قبل زایمان بیشتر است که اگر هم از روش‌های بدون درد استفاده شود دیگر بیمار دردی حس نخواهد کرد. علاوه براین برش آن کوچک‌تر و در حد ۵سانتی‌متر است و فقط ۳ تا ۴ لایه شکم باز می‌شود اما در سزارین حدودا ۷ لایه از شکم باز می‌شود.در کشور های اروپایی اکثریت زنان به امید زایمان طبیعی به اتاق زایمان می‌روند و فقط درصد کمی مجبور به انجام سزارین می‌شوند. متاسفانه روش‌های زایمان بی درد که امروزه در دنیا رایج شده است  در اکثر مراکز زایمان کشور اجرا نمی‌شود یا به طور ناقص اجرا می‌شود. درد زایمان یکی از دردهای بسیار شدید میباشد و برای کاهش درد زایمان از روش‌هایی چون یوگا، لاماز، طریقه تنفس صحیح، بیهوشی با گاز، طب سوزنی استفاده میشود،


سلام همسرم مدتی است باردار است اخلاقش تغییر کرده زود رنج شده برسر مسائل ساده
هم به توافق نمی رسیم چکاری می توانم انجام دهم ؟
ما هم به شما عرض سلام داریم .البته موضوع شما احتمالا خارج از بحث می باشد ولی خیلی هم بی ربط نیست .من هم چند سوال از شما دارم .


آیا به عنوان یک همسر وظایفتان را در دوران بارداری زنتان می دانید؟ آیا از نیاز های او با خبرید؟

پدران و در اصل همسران در ۹ ماه بارداری می توانند بهترین همراه و کمک زنان باردار باشند. کارهای زیادی هست که مردان می توانند برای همسرانشان انجام دهند اما مشکل اینجاست که معمولا مردان بین مشاوره ها و توصیه های بیشماری که دریافت می کند گیج می شوند و نمی دانند کدام واقعا لازم است و کدام نه. به همین علت است که نهایتا تصمیم میگیرند این کار را جز اموری که در آن تبحری ندارند بگذاند و اصلا به آن نزدیک هم نشوند. نهایتا همسر باردارشان را تنها می گذارند و خود را از کمک کردن کنار می کشند. اگر شما هم جز مردانی هستید که در شرف پدر شدن هستند و دوست دارید بدانید همسرتان واقعا چه چیزهایی لازم دارد ما برای شما پیشنهاد های عالی داریم.


۱. او را به اتاق خوابش راهنمایی کنید.
وقتی که زمان خوابش رسید خودتان او را وادار کنید بدون وقت کشی به اتاق خوابش برود. حتی اگر خودش حواسش به ساعت خوابش هست باز هم شما در این خصوص از خود سلب مسئولیت نکنید و او را تا اتاقش همراهی کرده و مطمئن شوید که به تخت خوابش می رود.


۲. شرکت در کلاس های آمادگی برای زایمان
اگر فکر می کنید این کلاس ها فقط مخصوص مادران است اشتباه می کنید. شما هم می توانید بخشی از کار ها را یاد گرفته و وقتی بچه به دنیا آمد آن ها را انجام دهید و به همسرتان کمک کنید. از آن گذشته حضور شما در این کلاس ها و همراهیتان او را خوشحال می کند.


۳. همیشه در دسترس باشید.
همیشه در کنار او باشید. فراموش نکنید که همسرتان شاید به شخص دیگری تبدلی شود. عادت های غذایی و ذائقه اش تغییر می کند و شاید هرآن چیزی از شما بخواهد. از طرفی گهگداری احساساتی مشود و شاید بخواهد با شما صحبت کند مهم این اس که شما هرگز او را تنها نگذارید. حداقل از طریق تلفن در دسترس باشید تا هروقت خواست با شما صحبت کند.


4. حواستان به تغییرات باشد.
شما باید مراقب همسرتان باشید و مانند یک پرستار حالات او را زیر نظر گرفته و سلامتش را چک کنید. از طرفی خودتان را برای پدر شدن و آشتی با فرزند در راهتان آماده کنید. می توانید گاهش از او عکس بگیرید یا عکس های سونوگرافی بچه را در یک آلبوم جداگانه نگه دارید تا بعد از زایمان همان عکس ها و خاطرات نشانه ی علاقه ی شما به او باشد.


۵. با او راجع به بچه صحبت کنید.
همسرتان دنیایی از تغییرات و احساسات جدید در خود دارد که شما از آن بیخبرید اما او را مالامال کرده است. سعی کنید خود را در این دنیا جا بدهید. با او درباره ی بچه و تخیلاتتان از آینده و حتی قیافه ی او حرف بزنید. به هیچ وجه بی احساس و سرد نباشید و از تمام ذخیره ی احساساتتان برای تصور کودک در راهتان استفاده کنید تا همسرتان هم به شما اعتماد کند و بتواند از حالات درونیش با شما حرف بزند.

6. خودتان به پزشک او سر بزنید.
به جای اینکه به برنامه ی عادی خود برسید و مقابل تلویزیون فوتبال تماشا کنید یا قرارهای کاریتان را چک کنید با او به دیدن پزشک بروید. این را وظیفه ی خود بدانید و خودتان انجامش بدهید نه اینکه در خانه بمانید و از او سوال کنید.


۷. برایش لباس دوران بارداری بخرید.
زنان از تغییرات ظاهری خود در دوران بارداری وحشت می کنند و اصولا اعتماد به نفسشان را از دست می دهند. در این مواقع با یک لباس بارداری زیبا و شیک او را سوپرایز کنید و به او این فرصت را بدهید تا یک لباس مناسب اندام جدیدش داشته باشد تا کمی از ناراحتیش کم شود.


8. آنچه می خواهد برایش انجام دهید.
ساده ترین راه برای دانستن اینکه او چه چیزی لازم دارد این است که از خودش بپرسید. مدام از او بپرسید که چه چیزی لازم دارد و برایش در اولین فرصت تهیه کنید.
به همین سادگی می توانید از همین الان یک پدر نمونه باشید فقط کافی است کمی حس مسئولیت داشته باشید.

 

•    سلام :نوزادی را من به فرزند خواندگی گرفتم آیا میشود من خودم به او شیر بدهم ؟


شیر دهی آرزویی بزرگ وتجربه بی نظیر مادری می باشد .می توان در مادر خوانده مقدار کافی شیر حتی تا پایان دوسالگی تولید کرد بطوریکه الگوی رشد کودک برمنحنی طبیعی منطبق باشد .سوال این است که به چه روشی ممکن است
مهمترین عامل تولید شیر تحریک نوک پستان مادری توسط نوزاد می باشد البته بعضی داروها ویا بعضی موواد غذایی وگیاهی در تولید شیر موثرند .آکادمی طب اطفال آمریکا تشویق شیر دهی توسط مادر خوانده را دنبال می کند .(دکتر رخشانی زاده )


•    سلام آقای دکتر :کودک من مرتب گریه می کند شیر من کم است چه باید بکنم ؟


اول باید واقعا معلوم شود شیر شما کم است یا نه خیلی وقت ها به اشتباه تصور می شود که شیر مادر کم است .از آنجاییکه تغذیه انحصاری با شیر مادر تا شش ماهگی یکی از اهداف مهم طب کودکان است چون سبب بهبود الگوی رشد مناسب ووزن وقد شیر خوار می شود باید اگر وزن خوب است باید به چیزهای دیگر فکر کرد .  (دکتر رخشانی زاده )


•    میشود بپرسم تغذیه انحصاری یعنی چه ؟


یعنی اینکه بجز تغذیه باشیر مادر حتی یک قاشق آب قند هم استفاده نشود پس مهمترین عوامل تغذیه انحصاری با شیر مادر استفاده نکردن از آب قند / پستانک /شیر دهی بر اساس تقاضای کودک /حاملگی خواسته /حتی زایمان به روش طبیعی  (دکتر رخشانی زاده)


•    من میخواهم که کودک من از شیر مادر استفاده کند چه کار کنم که شیر من افزایش یابد ؟


نتایج تحقیقات نشان داده که ازبین عوامل متعددی که روی شیر مادر اثر می گذارند مهمترین آنها رفع مشکلات پستانی مادر .رفع مشکلات شغلی مادر .تغذیه مادر در مراحل بعدی قرار دارد .(دکتر رخشانی زاده)

آمار سایت

005808
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
185
0
185
0
34067
0
5808